Badanie USG- co to jest, jak się do niego przygotować?
USG to jedno z częściej przeprowadzonych badań diagnostycznych. Jak się przygotować do badania, ile kosztuje i kiedy warto je wykonać?
USG- co to?
USG to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne. Na podstawie wyników można sprawdzić kształt i wielkość poszczególnych narządów oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Medycyna korzysta z tego badania, ponieważ nie powoduje u pacjentów dyskomfortu ani innej szkody, a jednocześnie dostarcza sporo informacji. Jest to podstawowe badanie dla pacjentek w ciąży.
Jak działa ultrasonograf?
Do wykonania badania potrzebny jest ultrasonograf. W głowicy urządzenie znajduje się źródło fal ultradźwiękowych. Sprzęt przykłada się do powierzchni ciała. Fale dźwiękowe odbijają się od narządów i wracają do głowicy, która odebrane sygnały przetwarza na konkretny obraz. Lekarz specjalista interpretuje otrzymane wyniki. Istnieje kilka rodzajów badań, niekiedy głowicę wprowadza się do jam i otworów ciała, bada się narządy, gałki oczne i skórę, tkanki miękkie, tarczycę i serce.
Wskazania do badania
Badanie USG przede wszystkim wykonuje się u kobiet w ciąży, aby ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Pozwala także określić płeć. Pierwsze badanie można wykonać już w 10 tygodniu ciąży, następne między 18-22 oraz 28-32 tygodniem ciąży. Po planowanym terminie porodu przeprowadza się dodatkowe badanie.
Główne wskazania do badania to dolegliwości bólowe, powiększenie danej okolicy ciała, objawy chorób tarczycy. Wykonuje się je także jako badanie profilaktyczne raka piersi, zwłaszcza u młodych pacjentek. Ultrasonografia jest bezpiecznym badaniem, nie należy go jednak przeprowadzać w okolicy ran, urazów kości czy oparzeń.
Jak się przygotować?
W zależności od badanego obszaru, istnieją też różne wytyczne. Najlepiej spytać o to lekarza. W przypadku badania jamy brzusznej pacjent zgłasza się na czczo, dzień wcześniej należy spożywać lekkostrawne posiłki. W przypadku badania układu moczowego należy przyjść z pełnym pęcherzem, najlepiej wypić litr wody godzinę przed planowanym badaniem. W przypadku badań bezpłatnych należy wziąć ze sobą skierowanie, dowód tożsamości oraz wyniki poprzednich badań danego obszaru ciała. Dobrze jest ubrać luźny strój, który bez problemu będzie można zdjąć lub podwinąć, aby odsłonić dany obszar.
Jak wygląda badanie?
Zwykle zależy to od rodzaju badania. Lekarz nakłada na badany obszar specjalny żel, dzięki któremu łatwiej poruszać głowicą i który ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych. Obserwuje on na monitorze sygnały wysyłane przez sprzęt i drukuje potrzebne informacje. Cały proces zajmuje do kilku do kilkudziesięciu minut. Zwykle badanie nie boli, może się okazać jedynie nieprzyjemna, jeśli w organizmie znajduje się guz lub torbiel.
Koszt badania
Nie zapłacimy nic w przypadku badań refundowanych przez NFZ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. w placówkach prywatnych koszt waha się w przedziale od 130 do 350 zł i nie jest potrzebne skierowanie.
Najnowsze komentarze