Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 30, 2018 in Kosmetyka i uroda |

Zastanawiasz się nad sztucznymi rzęsami? Poznaj ryzyko

Zastanawiasz się nad sztucznymi rzęsami? Poznaj ryzyko

Piękne, długie i gęste rzęsy są marzeniem wielu kobiet. Niestety nie wszystkie miały to szczęście, że takimi właśnie obdarzyła je natura. Alternatywą są sztuczne rzęsy, zanim jednak się na nie zdecydujecie poznajcie ryzyko, jakie się z nimi wiąże.

Sztuczne rzęsy – kiedy ich unikać?

Niestety istnieje kilka przypadków, w których ze stosowania sztucznych rzęs należy zrezygnować. Pierwszym z nich są różnego rodzaju choroby oczu – na przykład zapalenie spojówek, oraz alergie, zwłaszcza te związane z nadmierną wydzieliną z oczu. Ze sztucznych rzęs zrezygnować powinny także osoby cierpiące na nowotwór (z ich użyciem poczekań należy do końca terapii, kiedy naturalne rzęsy zaczynają odrastać), osłabiony układ odpornościowy bądź niedawno przebyte zapalenie grzybiczne lub bakteryjne w obrębie oka.
Alergicy powinni wiedzieć, że głównym składnikiem kleju używanego do sztucznych rzęs jest cyjanoakrylan, którego opary mogą powodować uczulenia i reakcje alergiczne. Podobnie jest ze środkami, których używa się do usuwania sztucznych rzęs. Skutki wystąpienia alergii mogą być różne – od nieżytu nosa, kichania, kaszlu i drapania w gardle, po zapalenie spojówek. Reakcje alergiczne pojawić się mogą w chwilę po wykonaniu zabiegu, ale może to także trwać od 24 do 48 godzin. Wszystko zależy od tego, jak szybko schnie klej. Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać próbę uczuleniową, polegającą na przyklejeniu kilku pojedynczych kępek rzęs, jednak może ona być nie do końca miarodajna. Jeśli po zabiegu dojdzie do niewielkiego uczulenia pomocne mogą okazać się dostępne w aptece bez recepty krople, takie jak Zyrtec czy Starazolin. Objawy alergii może też zmniejszyć picie wapna. W przypadków silnych reakcji alergicznych konieczna jest wizyta u lekarza, który najlepiej oceni, w jaki sposób postępować.

Pozostałe zagrożenia

Należy także pamiętać, że ponieważ cały zabieg nakładania sztucznych rzęs wykonywany jest ręcznie narażać się możemy na ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybicznej. Skutkiem zabiegu może być na przykład infekcja spojówki albo rogówki, obrzęk oka o podłożu alergicznym, a nawet – w skrajnych przypadkach – tymczasowa utrata naturalnych rzęs. Jeśli wykonujemy zabieg samodzielnie trzeba wyjątkowo zadbać o higienę, w przypadku korzystania z usług kosmetyczki należy wybrać sprawdzony, cieszący się dobrą opinią zakład. Same sztuczne rzęsy mogą być nośnikiem bakterii, drobnoustrojów i różnego rodzaju brudu. Trzeba więc wyjątkowo uważać i upewnić się, że były szczelnie zamknięte.