Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 21, 2018 in Kosmetyka i uroda |

Zasady idealnego prasowania

Zasady idealnego prasowania

Prasowanie należy do czynności szczególnie uciążliwych, zwłaszcza jeśli dotyczy ubrań wykonanych z tkanin, z których pozbycie się zagnieceń stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym prasowanie jest prostsze, szybsze i przyjemniejsze.

Po pierwsze – odpowiednia temperatura

Aby ułatwić sobie prasowanie, a jednocześnie uniknąć przypadkowego zniszczenia materiału konieczne jest ustawienie odpowiedniej temperatury. W tym celu zawsze sprawdzaj metki i zalecenia producenta. Informacje o tym, w jakiej temperaturze prasować poszczególne tkaniny bez problemu znajdziesz też w Internecie. W przypadku mieszanych tkanin wybieraj niższą z zalecanych temperatur. Jeśli nadal masz wątpliwości przeprowadź próbę na niewielkim, najlepiej słabo widocznym fragmencie materiału.

Prasowanie po dobrej stronie

Zarówno czarne, jak i pozostałe ciemne tkaniny najlepiej jest prasować na stronie lewej. Wówczas uniknąć można wystąpienia połysku na ubraniach. Na lewej stronie prasuje się także cienki batyst, etaminę, jedwab, pikę bawełnianą i ciemne bawełny. Na prawej stronie na pewno prasuj wełnę, jednak rób to przez inny – najlepiej lniany – materiał.

Jaką wodą napełnić żelazko?

Idealnym rozwiązaniem jest użycie zwykłej wody z kranu, ponieważ jest ona naturalna i nie zawiera żadnych barwników, które mogą spowodować przebarwienia na ubraniach. Jeśli woda jest twarda i osadza się kamień, powinno się mieszać ją z wodą odmineralizowaną lub destylowaną.

Odpowiednio dobrany sprzęt

O jakości naszego prasowania świadczy jednak przede wszystkim użyty przez nas sprzęt. Zarówno samo żelazko, jak i deska do prasowania powinny służyć nam przez długie lata, dlatego nie należy dokonywać tego zakupu pochopnie. Wybierając deskę najlepiej zwrócić uwagę na te modele, które mają możliwość regulowania swojej wysokości a także odpowiedni stojak na żelazko. Na rynku dostępne są także deski z powłoką odbijającą temperaturę – dzięki tej funkcji ubrania są prasowane z obu stron równocześnie. Wybór żelazek jest o wiele bardziej skomplikowany. Zanim go dokonasz, porównaj kilka modeli i zastanów się, czego potrzebujesz. Wybierać możesz spośród żelazek tradycyjnych, bezprzewodowych, generatorów pary itp. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego urządzenie zostało wykonane oraz jaki jest jego kształt – upewnij się, że będzie ci się nim dobrze prasować. Dobierz też odpowiednią moc – im jest ona większa, tym szybciej nagrzeje się żelazko.