Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 20, 2018 in Kosmetyka i uroda |

Filozofia “less waste” a zakupy kosmetyczne

Filozofia “less waste” a zakupy kosmetyczne

Zanieczyszczenia środowiska i wszechobecny konsumpcjonizm powoduje coraz większą popularność filozofii “less waste”. Opiera się ona na założeniu, że człowiek powinien maksymalnie wykorzystywać produkty już kupione, ograniczyć produkcję odpadów (w szczególności tworzyw sztucznych) oraz zrezygnować z zakupu rzeczy niepotrzebnych. Podpowiadamy w jaki sposób robić zakupy kosmetyczne w bardziej przyjazny dla środowiska sposób!

(Nie)potrzebny plastik

Większość produktów kosmetycznych pakowanych jest w plastikowe opakowania. Sztuczne tworzywa, choć możliwe do recyklingowania, często lądują jednak w spalarniach. Coraz więcej kosmetyków zakupić możemy jednak w alternatywnych wersjach, które nie wykorzystują plastiku. Są to w szczególności:

– mydła i szampony do włosów w formie kostek, które zastąpią żele pod prysznic i produkty do pielęgnacji włosów w butelkach plastikowych,
– patyczki do uszu wykonane w 100% z papieru i bawełny,
kosmetyki do makijażu twarzy w szklanych opakowaniach,
– bambusowe szczoteczki do zębów zapakowane w kartonik.

Naturalne sposoby pielęgnacji

Do łask wracają również naturalne metody pielęgnacji. Zwolenniczki tego typu dbania o siebie wykorzystują m. in. peelingi kawowe i cukrowe wyprodukowane w domu, własne pasty cukrowe oraz maski do włosów i twarzy (np. na bazie drożdży, jajek i olejów). Naturalna pielęgnacja pozwala nie tylko na ograniczenie produkowania odpadów, ale również zapewnia 100% bezpieczeństwo dla skóry, włosów i paznokci. Naturalne produkty nie uczulają, są wyjątkowo delikatne oraz właściwie nawilżają i odżywiają nasze ciało.

Kosmetyki ekologiczne

Filozofia “less waste” to nie tylko zmniejszenie produkcji odpadów, które widzimy. Warto zainteresować się składem naszych kosmetyków. Ciężkie, chemiczne substancje często już na etapie produkcji są bardziej szkodliwe dla środowiska niż przetwarzanie naturalnych ekstraktów roślinnych. Dodatkowo resztki preparatów kosmetycznych dostają się do gleby i wody, co powoduje ich zwiększone zanieczyszczenie. W dbałości o środowisko warto wybierać produkty nietestowane na zwierzęca, wegańskie, które w trakcie produkcji nie szkodzą innym istotom.

Filozofia “less waste” to z jednej strony odpowiedzialne i przemyślane zakupy, z drugiej zaś dbałość o nasze zdrowie i środowisko. Wykorzystywanie produktów wielorazowych (m. in. wielorazowych wacików kosmetycznych), stawianie na opakowania wykonane ze szkła i metalu oraz wykorzystywanie naturalnych produktów pozwala na pielęgnacje naszego ciała w sposób zgodny z naturą.