Czym zajmuje się psychologia?
Psychologia jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. Co takiego przyciąga przyszłych studentów? Czym zajmuje się psychologia i czy każdy może być psychologiem?
Psychologia
Nauka ta zajmuje się ludzkimi czynnościami i zachowaniami. Dziedzina ta jest dyscypliną samodzielną, mimo to łączy się z wieloma innymi naukami, biologią, socjologią, filozofią, medycyną i zaliczana jest do nauk społecznych. Do zakresu zainteresowań psychologów należą procesy poznawcze związane z postrzeganiem, myśleniem, wyobrażaniem, pamięcią, postrzeganiem osób i komunikacją międzyludzką, psychologicznymi aspektami twórczości i religii oraz zaburzeniami osobowości.
Historia
Ludzi od zawsze interesowała psychika, choć początkowo była zagadnieniem czysto filozoficznym. Niektóre wnioski okazały się słuszne. Platon jako pierwszy opisał konflikty wewnętrzne, z kolei Arystoteles opisał prawa kojarzenia. Dopiero w XIX wieku zaczęły się badania empiryczne. W ramach psychologii powstały różne działy : sportu, kliniczna, twórczości, marketingu, społeczna to tylko niektóre z nich.
Psycholog- kto to?
Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Posiada on sporą wiedzę z zakresu psychologii. Zadaniem specjalisty jest przestrzeganie etyki zawodowej. Przede wszystkim chroni wszystkich informacji dotyczących twojego życia. Nie może rozmawiać z osobami trzecimi o twoim stanie, a nawet o samym fakcie, że się spotykacie. Może ci pomóc zdefiniować problem i szukać rozwiązań, ale nie zrobi tego za ciebie.
Kiedy warto odwiedzić psychologa?
Psychologa warto odwiedzić, kiedy zmagamy się z różnymi trudnościami. Niekoniecznie muszą towarzyszyć nam zaburzenia psychiczne. Oczywiście znajomi i przyjaciele chcą dla nas dobrze, ale nam samym często trudno się otworzyć. Czasem łatwiej opowiedzieć nam o problemie obcej osobie, która nie ocenia naszego działania, przez co widzi pewne sprawy inaczej.
Cechy dobrego psychologa
Nie wystarczy umieć słuchać, chociaż oczywiście umiejętność aktywnego słuchania jest bardzo pożądana. Ważna jest empatia, czyli zdolność postawienia siebie w sytuacji pacjenta. Ludzie są oczywiście różni, ale samo wyobrażenie sobie konkretnej sytuacji pomaga specjaliście zrozumieć, z czym mierzy się dana osoba. Specjalista jest osobą otwartą na różne religie, przekonania. Absolutnie nie musi się z nimi zgadzać, ale nie powinien tego okazywać. W swojej pracy spotyka różnych ludzi.
Nawet ekspert nie będzie zakładać, że na podstawie dwóch zdań, wie o tobie wszystko. Z pewnością będzie zadawał pytania, w końcu nie zna cię na tyle dobrze, by od razu znaleźć problem i możliwe ścieżki jego rozwiązania.
Wiedza wyniesiona ze studiów to dopiero początek.
Psycholog, psychoterapeuta, a psychiatra
Te trzy pojęcia są często mylone. Otóż psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu psychologii, z kolei psychoterapeuta dodatkowo szkolił się podczas np. studium psychoterapii.
Z kolei psychiatra to absolwent medycyny. Tylko on może wypisać recepty na leki. Często farmako terapia uzupełniana jest właśnie przez kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą.
Najnowsze komentarze