Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 21, 2021 in Zdrowie |

Czy zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Czy zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Polacy niechętnie odwiedzają dentystów. Tymczasem regularne wizyty i kontrola stanu uzębienia pomagają utrzymać zęby w dobrej żywotności i ładnym wyglądzie.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów i leczeniem ubytków. Zaleca się, żeby odwiedzać dentystę dwa razy w roku, nawet jeśli nie dokucza nam ból zębów. W ramach działań zapobiegawczych można wykonać badania kontrolne zębów i jamy ustnej. Dentysta sprawdza, czy wszystkie zęby są w dobrym stanie, a jeśli nie, przystępuje do leczenia.
Dzieci i młodzież mają nieco inne zęby niż dorośli, dlatego została wyodrębniona osobna dziedzina zwana pedodoncją. Pedodonta jest pierwszym dentystą w życiu dziecka, dlatego ważne jest budowanie dobrych skojarzeń z wizytą w gabinecie. Nowe zawsze rodzi obawy. Dobry dentysta dla dzieci budzi zaufanie.

Próchnica

Próchnica jest powszechnym problemem, dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W początkowym stadium leczenie nie jest ani skomplikowane ani bolesne, dlatego tak ważne są regularne kontrole. Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zaawansowana przyczynia się do dalszych problemów zdrowotnych jamy ustnej, ropni czy zapalenia okostnej.

Leczenie próchnicy

W początkowej fazie widoczne są niewielkie białe plamki na powierzchni zęba. Dentysta oczyszcza zakażone miejsce i nakłada preparat, który zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy. Środek ten zawiera dużą zawartość fluoru. Czasem stomatolog korzysta też z ozonu, który ma silnie właściwości bakteriobójcze. Samo ozonowanie trwa około dwudziestu sekund, nie boli, za to jest bardzo skutecznym rozwiązaniem.
Niestety Polacy często trafiają do gabinetu z próchnicą w zaawansowanym stadium, kiedy próchnica przedostała się przez szkliwo. Dentysta usuwa wtedy mechanicznie, za pomocą wiertła lub lasera, a powstały ubytek wypełnia plombą. W ostatnim etapie próchnica dociera do miazgi zęba, przez co niszczy go od środka. Aby uratować ząb, konieczne jest leczenie kanałowe, choć nie zawsze jest ono możliwe i konieczne jest wyrwanie chorego zęba.

Kiedy do dentysty?

Powinniśmy umawiać się na kontrole. Nawet jeśli regularnie odwiedzamy dentystę, powinniśmy do niego przyjść, kiedy:

  • Odczuwamy ból zęba- ból to ewidentny sygnał, że coś jest nie tak. Tabletki przeciwbólowe niwelują tylko skutek, a nie przyczynę problemu.
  • Doszło do ukruszenia i złamania jednego z naszych zębów w wyniku urazu –
  • Dostrzegliśmy krwawienie podczas mycia zębów
  • Odczuwamy nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło

Stan zębów a reszta organizmu

Zęby odzwierciedlają stan całego organizmu. Nieleczony stan zapalny może przyczynić się nie tylko do utraty zębów, ale również do miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnych porodów. Wielu problemów można uniknąć dzięki działaniom profilaktycznym.

Rozsądna profilaktyka

Oprócz wizyt u dentysty, spory wpływ mają nasze codzienne nawyki. Właściwa higiena jamy ustnej to podstawa. Na stan uzębienia wpływają też papierosy, alkohol, stres oraz genotyp. Troska o zęby przekłada się na wymierne korzyści. Białe i lśniące zęby są wyznacznikiem atrakcyjności.