Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2021 in Zdrowie |

Co to jest morfologia?

Co to jest morfologia?

Morfologia krwi to podstawowe badanie zlecane przez lekarzy. Dlaczego jest taka ważna? Jak często ją wykonywać? W jaki sposób interpretować wyniki? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Co to jest morfologia?

Morfologia to podstawowe badanie, którego celem jest określenie stanu organizmu. Według lekarzy, należy je wykonywać przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nic nam nie dolega.
Najbardziej istotne parametry to liczba czerwonych i białych krwinek, hematortyt (HTC, określa, jaką objętość całej krwi stanowią krwinki czerwone) oraz stężenie hemoglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za transport tlenu. Na podstawie badania krwi można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu np. we wczesnej fazie rozwijającej się choroby, kiedy jeszcze nie odczuwamy uciążliwych objawów.

Kto zleca morfologię?

Skierowanie na badanie krwi może wypisać lekarz rodzinny i właściwie każdy inny, o ile uzna to za pomocne w dalszej diagnostyce. W przypadku korzystania z publicznych zakładów opieki zdrowotnej, nie będziemy musieli płacić za badanie. Możemy też wykonać morfologię we własnym zakresie, jest to koszt rzędu 45 zł.

Przygotowanie do badania

  • Przed badaniem nie należy się specjalnie przygotowywać.
  • 12 godzin przed pobieraniem należy powstrzymać się przed planowanym badaniem i zjeść lekkostrawną kolację.
  • Lepiej ograniczyć napoje kofeinowe, herbatę, a także alkohol.
  • Dzień przed badaniem nie powinniśmy też intensywnie ćwiczyć. Jeśli ćwiczymy regularnie, dobrze jest wybrać lżejszą aktywność fizyczną np. spacer.

Co ważne, w miarę możliwości należy przeprowadzić badanie przed przyjęciem porannej dawki leków. Pewne czynniki mogą zaburzać wyniki badań, na przykład stres czy menstruacja.
Pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi z żyły łokciowej.

Wyniki morfologii

Wyniki zwykle otrzymamy już następnego dnia. Na wydruku znajdują się normy danego laboratorium i ewentualne odchylenia. Sprawdzają się one w większości przypadków, jednak nie zawsze, dlatego analizy wyników powinien dokonać lekarz. Interpretuje on wyniki ze względu na wiek, płeć i indywidualną sytuację pacjenta. Kiedy wyniki są nieprawidłowe, zleci dalszą diagnostykę i inne badania. Dobrze jest zachować aktualne badania, kiedy odwiedzamy różnych specjalistów.

Kiedy warto wykonać morfologię?

Morfologię dobrze jest wykonać przynajmniej raz w roku, kiedy jesteś zdrowy i nie dokuczają ci żadne dolegliwości. Istnieją jednak sytuacje, które powinny cię zaniepokoić.
Jeśli w ciągu minimum trzech tygodni towarzyszą ci objawy niemające wyraźnej przyczyny, np.

  • Nocne poty
  • Poczucie zmęczenia
  • Niskie ciśnienie krwi
  • Spadek wagi, chociaż nie zmieniłeś diety ani stylu życia
  • Pojawianie się siniaków i ich wolne gojenie

W takich przypadkach warto wykonać badanie krwi. Nawet jeśli okaże się, że po prostu jesteś przemęczony, lepiej jest wykonać morfologię. Często ignorujemy wiele objawów, tłumacząc się stresem w pracy i szybkim tempem życia, a drobiazgi po pewnym czasie mogą stać się poważnym problemem zdrowotnym.