Czym jest autyzm?
Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i kochało swoich opiekunów, dlatego już od pierwszych chwil dbamy o zdrowie naszej pociechy. Odstępstwa od norm budzą w nas niepokój. Jednym z takich zjawisk jest spektrum autyzmu. Pierwsze symptomy pojawiają się już w dzieciństwie, dlatego dobrze jest wiedzieć, czym jest autyzm i jakie zachowanie dziecka powinno nas zaniepokoić.
Co to jest autyzm?
W przypadku autyzmu mówi się o spektrum autyzmu, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec funkcjonowania osoby z autyzmem.
Objawy autyzmu
Objawia się on już w dzieciństwie. Dziecko nie reaguje na polecenia rodzica, nie chce się bawić z rówieśnikami, ma trudności z porozumiewaniem się za pomocą mowy czy gestów. Oczywiście, dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie zawsze wolniejsza nauka oznacza autyzm. Rodziców na ogół niepokoi, że dziecko jest zbyt spokojne, nie wzdryga się na hałas, nie patrzy na osoby, które wchodzą do pokoju, zajmuje się jedną czynnością przez dłuższy czas i nie gaworzy.
Własny świat
Dzieci z autyzmem często zamykają się we własnym świecie. Wydaje się, że jest on na tyle interesujący, że unika kontaktu z rodziną i rówieśnikami. Nie wyraża swojej radości, ma problem z odczytywaniem emocji innych i bardzo źle znosi zmiany w codziennej rutynie. To ostatnie sprawia sporo problemu opiekunom, bo zwykle trudno panować co do minuty nad naszym czasem. Dziecko z autyzmem ma niewiele zainteresowań, ale jeśli coś mu się spodoba, wykazuje po prostu fioła na punkcie danej dziedziny. Może wielokrotnie powtarzać dane ćwiczenie i się nie znudzi. Jeśli dziecko znajdzie taką formę aktywności, ma szansę zostać w niej ekspertem.
Problemy dziecka z autyzmem
Dziecko z autyzmem może mieć trudności z mową i nawiązywaniem relacji, ponieważ często wpadają w agresję bez wyraźnego powodu i wolą rozmawiać na jeden temat. Ponadto są nadwrażliwe na dźwięk i dotyk, przez co funkcjonowanie w świecie pełnym różnych bodźców jest dla nich szczególnie trudne.
Diagnostyka autyzmu
Stwierdzenie, że mamy do czynienia z dzieckiem autystycznym nie należy do najłatwiejszych. W pierwszym etapie badań lekarz ocenia, czy dziecko posiada podstawowe umiejętności adekwatnie do wieku dziecka. Kolejnym etapem jest ocena przez neurologa, pediatrę rozwojowego i psychologa dziecięcego. Pewne opóźnienia nie muszą być od razu oznaką autyzmu, dzieci rozwijają się wolniej, jeśli przykładowo wyczuwają zagrożenie w domu, bo np. rodzice często się kłócą. Czasem pewne problemy wynikają z problemów ze wzrokiem, słuchem, czy mową, dlatego najpierw należy wykluczyć je za pomocą odpowiednich badań.
Czy autyzm można leczyć?
Autyzmu nie da się pozbyć, lecz przy odpowiedniej trosce, dziecko ma szansę na normalne życie w społeczeństwie. Nasilenie objawów może być mniej lub bardziej widoczne. Dobrze jest edukować całą rodzinę i najbliższych. Należy zapewnić dziecku stały porządek dnia. Nie zaszkodzi także wizyta u logopedy, który pomoże dziecku wydobyć z siebie głos. Wychowanie dziecka z autyzmem jest trudne.
Najnowsze komentarze