Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 2, 2021 in Zdrowie |

Odżywianie i suplementacja w ciąży. O czym warto pamiętać?

Odżywianie i suplementacja w ciąży. O czym warto pamiętać?

Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne w ciąży. Odpowiednia podaż kalorii, a także dieta bogata w mikro i makroelementy wpływają na rozwój dziecka, a także zapobiegają wystąpieniu różnych chorób u kobiety ciężarnej. Oto 5 rzeczy, o których powinnaś pamiętać w ciąży!

1. Suplementacja

Suplementy diety są nieodzowną częścią ciąży. Już od pierwszych tygodni (a jeśli planujesz ciążę – także wcześniej) warto przyjmować kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u płodu. Dodatkowo możesz przyjmować suplementy przeznaczone dla kobiet w ciąży, które zawierają m.in. żelazo i witaminy z grupy B, a w późniejszym czasie także preparaty z kwasami DHA, które wpływają na rozwój mózgu dziecka. Profilaktycznie możesz przyjmować także magnez, a po konsultacji z lekarzem i wykonaniu odpowiednich badań również żelazo w tabletkach (szczególnie przy występowaniu anemii, która dotyka bardzo wiele ciężarnych kobiet) i witaminę D (szczególnie w okresie jesiennym i zimowym).

2. Produkty zakazane

Wydawać by się mogło, że lista rzeczy zakazanych w ciąży jest tak długa, że niezbędne będzie zabieranie ze sobą jej na każde zakupy. Nic bardziej mylnego! Poza oczywistymi rzeczami, które należy całkowicie wykluczyć z diety – np. alkohol – zdecydowana większość pokarmów jest dozwolona. Pamiętaj, że zaszkodzić mogą przede wszystkim bakterie, które znajdują się w surowym pokarmie i które niszczone są podczas obróbki termicznej. Oznacza to, że nie powinnaś spożywać surowego mięsa (w tym również surowych, suszonych wędlin), niepasteryzowanego mleka oraz nieumytych warzyw i owoców.

3. Nawodnienie w ciąży

W ciąży powinnaś codziennie wypijać minimum 2,5 litra wody mineralnej. Powód jest bardzo prosty – w ciąży w Twoim organizmie znajduje się nawet o 1 litr więcej krwi, która produkowana jest – a jakże – z wody. Dodatkowo nieustannie wymieniane są wody płodowe. Kobiety w ciąży również mogą odczuwać znacznie bardziej skutki odwodnienia (m.in. silny ból głowy, opuchlizna kończyn), a niewystarczająca ilość dostarczanych płodów może być wyjątkowo niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i kobiety ciężarnej.

4. Limit kalorii

Niegdyś dominowało przekonanie, że kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje. Często powodowało to nadmierny przyrost wagi nawet kilkudziesięciu kilogramów, występowanie niebezpiecznej dla dziecka cukrzycy ciążowej, złe samopoczucie, a także zagrożenie dla ciężarnej w trakcie porodu. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wagi jest więc niezbędne dla dobrego zdrowia i samopoczucia, łatwiejszego porodu oraz minimalizowaniu negatywnych skutków ciąży dla organizmu.

5. Zdrowy rozsądek

Jaka powinna być dieta ciężarnej? Przede wszystkim zdrowa i różnorodna. Staraj się zminimalizować ilość przetworzonego jedzenia w ciąży, ogranicz niezdrowe przekąski czy spożywanie słodkich napojów. Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek! Pozwól sobie czasem na odrobinę słodkości lub ulubione słone przekąski. Jeśli Twoja dieta jest różnorodna i pełna warzyw i owoców, z pewnością jednorazowa odskocznia nie wpłynie negatywnie na zdrowie dziecka i Twoje.