Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 6, 2021 in Zdrowie |

Czyszczenie za pomocą preparatów z ozonem

Czyszczenie za pomocą preparatów z ozonem

Ozon nazywany czasem aktywnym tlenem znajduje zastosowanie w czyszczeniu wielu obiektów. Co sprawia, że ozonowanie jest skuteczne? W jaki sposób bezpiecznie przeprowadzić ozonowanie w naszych domach lub samochodach?

Czym jest ozon?

Ozon jest bezwonnym gazem. Zawiera jedną cząsteczkę tlenu więcej niż tlen, którym oddychamy.
silnie utleniającym, przez co sprawdza się w dezynfekcji wirusów, roztoczy i bakterii. Ozon powstaje w warunkach naturalnych, można go wyczuć po burzy czy przy wodospadach.

Właściwości ozonu

  • Ozon rozpada się do tlenu, czas rozpadu ozonu w powietrzu wynosi 20 minut
  • Ozon ma właściwości utleniające, przez co sprawdza się jako środek dezynfekujący.
  • Gaz ten jest cięższy od powietrza

Z tego powodu znajduje on zastosowanie podczas takich czynności jak:

  • Czyszczenie i odgrzybianie kanalizacji
  • Dezynfekcja pomieszczeń
  • Oczyszczanie ścieków i produkcja wody pitnej

Zabieg ten stosuje się zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, zakładach pracy, innymi słowy, na przestrzeni, gdzie spotyka się wielu ludzi. Ozon ma również zastosowanie w medycynie.

Co daje ozonowanie?

Ozonowanie skutecznie usuwa takie zapachy jak dym papierosowy, pleśń i zapach potu. Skutecznie chroni przed szkodnikami, zabija roztocza i inne alergeny. Czystym powietrzem lepiej się oddycha, co może być szczególnie ważne dla alergików i osób z problemami zdrowotnymi.

Czy użycie ozonu jest bezpieczne?

W wysokich stężeniach ozon jest szkodliwy dla człowieka, dlatego zaleca się, aby po ozonowaniu np. pomieszczenia, przewietrzyć je. Do czyszczenia należy użyć rękawic i unikać kontaktu preparatu ze skórą i oczami. Ta metoda czyszczenia nie oddziałuje negatywnie na środowisko.

Kiedy warto użyć ozonu?

Z ozonowania warto skorzystać kiedy sprzedajesz lub wynajmujesz mieszkanie oraz gdy kupujesz mieszkanie. Nie wiesz, kto wcześniej tam mieszkał. Zabieg ten możesz wykonać również w swoim samochodzie, zwłaszcza, jeśli palisz papierosy we wnętrzu auta.

Wykorzystanie ozonu w dezynfekcji samochodu

Ozonator umieszczamy na siedzeniu pasażera i kierujemy wylot w kierunku skrytki skąd zasysane jest powietrze. Następnie należy uruchomić silnik pojazdu i wentylator na maksymalne obroty. Dobrze jest ustawić minimalną temperaturę, dzięki czemu ozon wolniej się będzie rozpadał. Kolejno włączyć obieg wewnętrzny i uruchomić ozonator. W zależności od urządzenia i wielkości samochodu czas ozonowania będzie się różnił. Po ozonowaniu należy wywietrzyć pojazd przez około pięć minut, a w razie potrzeby powtórzyć podane czynności.

Użycie ozonu w mieszkaniu

Również w mieszkaniu możemy użyć ozontatorów, nie należy tego jednak robić częściej niż raz na trzy miesiące. W ozonowanych pomieszczeniach ludzie nie powinni przebywać przez minimum tydzień, konieczne jest także usunięcie roślin i zabezpieczenie sprzętów. Z tego powodu należy przemyśleć, kiedy chcemy wykonać czyszczenie. Lepiej wykonać je latem, gdy jest ciepło i można otworzyć szeroko okna.