Czyszczenie za pomocą preparatów z ozonem
Ozon nazywany czasem aktywnym tlenem znajduje zastosowanie w czyszczeniu wielu obiektów. Co sprawia, że ozonowanie jest skuteczne? W jaki sposób bezpiecznie przeprowadzić ozonowanie w naszych domach lub samochodach?
Czym jest ozon?
Ozon jest bezwonnym gazem. Zawiera jedną cząsteczkę tlenu więcej niż tlen, którym oddychamy.
silnie utleniającym, przez co sprawdza się w dezynfekcji wirusów, roztoczy i bakterii. Ozon powstaje w warunkach naturalnych, można go wyczuć po burzy czy przy wodospadach.
Właściwości ozonu
- Ozon rozpada się do tlenu, czas rozpadu ozonu w powietrzu wynosi 20 minut
- Ozon ma właściwości utleniające, przez co sprawdza się jako środek dezynfekujący.
- Gaz ten jest cięższy od powietrza
Z tego powodu znajduje on zastosowanie podczas takich czynności jak:
- Czyszczenie i odgrzybianie kanalizacji
- Dezynfekcja pomieszczeń
- Oczyszczanie ścieków i produkcja wody pitnej
Zabieg ten stosuje się zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, zakładach pracy, innymi słowy, na przestrzeni, gdzie spotyka się wielu ludzi. Ozon ma również zastosowanie w medycynie.
Co daje ozonowanie?
Ozonowanie skutecznie usuwa takie zapachy jak dym papierosowy, pleśń i zapach potu. Skutecznie chroni przed szkodnikami, zabija roztocza i inne alergeny. Czystym powietrzem lepiej się oddycha, co może być szczególnie ważne dla alergików i osób z problemami zdrowotnymi.
Czy użycie ozonu jest bezpieczne?
W wysokich stężeniach ozon jest szkodliwy dla człowieka, dlatego zaleca się, aby po ozonowaniu np. pomieszczenia, przewietrzyć je. Do czyszczenia należy użyć rękawic i unikać kontaktu preparatu ze skórą i oczami. Ta metoda czyszczenia nie oddziałuje negatywnie na środowisko.
Kiedy warto użyć ozonu?
Z ozonowania warto skorzystać kiedy sprzedajesz lub wynajmujesz mieszkanie oraz gdy kupujesz mieszkanie. Nie wiesz, kto wcześniej tam mieszkał. Zabieg ten możesz wykonać również w swoim samochodzie, zwłaszcza, jeśli palisz papierosy we wnętrzu auta.
Wykorzystanie ozonu w dezynfekcji samochodu
Ozonator umieszczamy na siedzeniu pasażera i kierujemy wylot w kierunku skrytki skąd zasysane jest powietrze. Następnie należy uruchomić silnik pojazdu i wentylator na maksymalne obroty. Dobrze jest ustawić minimalną temperaturę, dzięki czemu ozon wolniej się będzie rozpadał. Kolejno włączyć obieg wewnętrzny i uruchomić ozonator. W zależności od urządzenia i wielkości samochodu czas ozonowania będzie się różnił. Po ozonowaniu należy wywietrzyć pojazd przez około pięć minut, a w razie potrzeby powtórzyć podane czynności.
Użycie ozonu w mieszkaniu
Również w mieszkaniu możemy użyć ozontatorów, nie należy tego jednak robić częściej niż raz na trzy miesiące. W ozonowanych pomieszczeniach ludzie nie powinni przebywać przez minimum tydzień, konieczne jest także usunięcie roślin i zabezpieczenie sprzętów. Z tego powodu należy przemyśleć, kiedy chcemy wykonać czyszczenie. Lepiej wykonać je latem, gdy jest ciepło i można otworzyć szeroko okna.
Najnowsze komentarze