Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 2, 2019 in Kosmetyka i uroda |

Tradycje i zwyczaje ślubne w Polsce

Tradycje i zwyczaje ślubne w Polsce

Polskie zwyczaje ślubne mają wieloletnią tradycję. Niektóre z nich traktowane są jako przesądy, które jednak oddziałują na decyzje młodej pary. Przyjęło się choćby organizowanie zaślubin w miesiącach, które w swojej nazwie zawierają literę „R” czy witanie młodej pary chlebem i solą. W Polsce jednak istnieje wiele różnych tradycji, które uzależnione są od regionu kraju.

Zwyczaje przedślubne

Narzeczeństwo to stan przed ślubem, który początkowo miał oznaczać przygotowanie ceremonii zaślubin – dziś jednak częściej młodzi ludzie odwlekają zaślubiny z różnych przyczyn, a samo narzeczeństwo traktowane jest niemal na równi z małżeństwem. Pierścionki zaręczynowe są najważniejszą częścią tej zobowiązującej obietnicy. W wielu mniejszych miejscowościach wciąż kultywowany jest zwyczaj pytania o rękę przyszłej panny młodej jej rodziców – najczęściej ojca, jako głowy rodziny, w niektórych przypadkach matki lub nawet dalszych, najbliższych wybrance serca, krewnych. Dopiero po uzgodnieniu przyszłych zaślubin z teściami przyszłych panów młodych wręczane są pierścionki zaręczynowe.

Zwyczaje ślubne w Polsce

W wielu regionach Polski wciąż popularne jest tłuczenie kieliszków – zwykle w trakcie wesela. Zwyczaj ten jednak pochodzi z Niemiec i oryginalnie kultywowany jest w wielu zachodnich województwach: oryginalnie polegał na spotkaniu teściów i pary młodej dzień przed ślubem w celu tłuczenia nie tylko kieliszków, ale jakiegokolwiek szkła lub porcelany. Miało to przynieść dostatek oraz szczęście w małżeństwie. Innym weselnym zwyczajem, który największe znaczenie ma na polskich wsiach, są „wykupiny”, w niektórych miejscach zwanych również „bramą” lub „zastawą”. Tradycja ta polega na przybyciu pana młodego do domu wybranki przed ceremonią ślubną, podczas której targuje się on z najbliższymi krewnymi lub druhnami panny młodej. Inna wersja tej tradycji polega na stworzeniu barykady na drodze do kościoła, podczas której Młoda Para musi „zapłacić” zastawiającym niecodzienny haracz, zwykle w postaci alkoholu. Do popularnych tradycji należą także same zwyczaje kościelne – tworzenie orszaku ślubnego czy sypanie ryżem (w niektórych regionach Polski także drobnym bilonem, cukierkami lub płatkami kwiatów). Na samym weselu organizowane często jest podziękowanie dla rodziców, oczepiny (czyli zabawy i gry, które organizuje wodzirej) oraz rzucanie welonem, które ma oznaczać szybkie zamążpójście kobiety, która go złapie.

Bez wątpienia tradycje i zwyczaje ślubne w Polsce mają dla par młodych bardzo duże znaczenie. Nie wyobrażamy sobie bez nich wesel i narzeczeństwa, często traktujemy je jako symbol przyszłego dobrobytu, miłości i wierności. To jednak nie tylko przesądy – zwyczaje polskich ślubów są także doskonałą zabawą dla wszystkich gości i pary młodej.