Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 30, 2019 in Kosmetyka i uroda |

Jak dbać o paznokcie?

Jak dbać o paznokcie?

Piękne, zadbanie dłonie są wizytówką każdej kobiety – a ich częścią bez wątpienia są ładne, zdrowe paznokcie. Niestety, zła dieta, niedobory witamin lub genetyczne predyspozycje mogą powodować łamliwość i kruchość płytki paznokcia, które w konsekwencji nie wyglądają dobrze. Oto 5 najważniejszych elementów pielęgnacji paznokci, które pozwolą cieszyć się pięknymi dłońmi!

1. Zdrowa dieta

Zapewnienie odpowiedniej dawki witamin i minerałów to zdecydowanie najważniejszy element pielęgnacji naszego ciała – nie tylko paznokci, ale również skóry i włosów. Do najważniejszych składników odżywczych, które zapewnią nam piękny wygląd paznokci, należą:

– cynk (pomidory, warzywa strączkowe i kapustne, orzechy, kakao),
– miedź (wątróbka, drożdże, grzyby, produkty pełnoziarniste),
– krzem (skrzyp polny, produkty owsiane, warzywa kapustne),
– wapń (fasola, migdały, pełnotłusty nabiał),
– witamina A (tłusty nabiał, mięso, tłuste ryby, oleje, szpinak, jarmuż).

Zdrowa dieta na piękne i mocne paznokcie powinna uwzględniać także optymalną ilość płynów – minimum 2 litry dziennie dla dorosłej osoby.

2. Zioła na piękne paznokcie

Płytkę paznokcia możemy wewnętrznie wzmacniać pijąc ziołowe herbatki. Najważniejszym ziołem jest skrzyp polny – to bogate źródło witamin i minerałów wspaniale odżywia paznokcie i włosy. Z pomocą przyjdzie także napar z kopru włoskiego, w którym możemy moczyć dłonie, tym samym wzmacniając płytkę paznokcia.

3. Oleje i olejki

Olejowanie to coraz bardziej popularny sposób dbania o włosy, ciało i paznokcie. Niezastąpiony będzie olejek rycynowy, który doskonale wygładza i wzmacnia płytkę paznokcia. Do olejowania paznokci możemy wykorzystać także oliwę z oliwek (zwykłą lub z mieszanką ziół) oraz masło shea. Aplikować je należy na czyste i osuszone paznokcie, które nie są pokryte lakierem lub odżywką do paznokci.

4. Odżywki do paznokci

Najlepiej i najzdrowiej wybierać naturalne odżywki do paznokci, które nie zawierają szkodliwych, uzależniających substancji. Są one zwykle na bazie skrzypu polnego, wapnia lub keratyny. Jeśli jednak zależy nam na dodatkowym utwardzeniu płytki możemy wybrać trwalszą odżywkę, która pokryje płytkę paznokcia bezbarwną lub delikatnie kremową warstwą.

5. Odpowiedni manicure

Posiadaczki cienkich, łamliwych paznokci powinny zrezygnować z inwazyjnej stylizacji żelowej lub hybrydowej. Z pomocą przyjdzie manicure japoński, który dostarcza wielu składników odżywczych bezpośrednio na płytkę paznokcia, wygładza ją oraz wybiela. Jeśli jednak decydujemy się na profesjonalny manicure powinniśmy wybierać sprawdzone produkty z oznaczeniem “weak nails” lub “thiny nails“, które przeznaczone są do cienkich i słabych paznokci.