Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2019 in Zdrowie |

Długie życie w zdrowiu

Długie życie w zdrowiu

Każdy z nas zapewne nie raz słyszał słynne „Sto lat” śpiewane podczas różnych uroczystości. Długie życie w zdrowiu to życzenie wielu ludzi. Dożycie sędziwych lat w dobrej formie może wcale nie być takie trudne, jeśli będziemy stosować się do kilku prostych zaleceń.

Dobry sen, czyli wysypianie się.

Podczas snu nasz organizm regeneruje się. Nasze ciało odpoczywa, a w mózgu zachodzą ważne procesy, które pozwalają nam na co dzień prawidłowo funkcjonować. Aby być wyspanym warto kłaść się spać i wstawać o regularnych porach, spać w zaciemnionym pomieszczeniu a przed snem unikać kontaktu z elektroniką.

Zdrowe odżywianie.

Dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, pomoże dostarczyć naszemu organizmowi ważnych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oczywiście dieta powinna być dostosowana do naszego aktualnego stanu zdrowia. Inaczej będzie odżywiać się na co dzień osoba zdrowa, inaczej np. osoba chora na cukrzycę lub kobieta w ciąży. Jeśli nie czujemy się na siłach w układaniu swojego jadłospisu, możemy skorzystać z pomocy dietetyka.

Aktywność fizyczna by zachować zdrowie.

Umiarkowana aktywność fizyczna to niezawodny sposób na zachowanie naszego ciała w dobrej kondycji. Nawet krótkie, codzienne spacery mogą mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Ruch to także niezbędny element, jeśli chcemy uniknąć nadwagi. Spacery, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia na siłowni – wybór aktywności jest ogromny, zależy tylko od naszych upodobań.

Relaks, odpoczynek.

Dzisiejsze tempo życia potrafi być zawrotne. Ciągle się gdzieś śpieszymy, często czujemy się zestresowani. Dlatego tak ważne jest znalezienie czasu na odpoczynek. Wyjazd poza miasto może okazać się świetnym pomysłem na weekend. Jeśli nie mamy aż tyle czasu do dyspozycji, postarajmy się znaleźć chociaż 30 minut dziennie na to, aby się zrelaksować. Kąpiel w wannie, ulubiona książka, masaż, krótka drzemka, spacer z psem czy po prostu rozmowa z ukochaną osobą pozwolą nam się odprężyć i odpowiednio zredukować poziom stresu.

Profilaktyka.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – bardzo mądre słowa. Nawet jeśli na co dzień czujemy się zdrowi, warto w regularnych odstępach czasowych wykonać podstawowe badania takie jak morfologia krwi i moczu. Mogą one dać pierwszy sygnał w przypadku ewentualnej choroby. Dodatkowo zalecane są badania wskazane do wieku i płci danej osoby, np. mammografia piersi u kobiet lub badanie prostaty u mężczyzn. Obecnie można spotkać w mediach różne kampanie zachęcające i przypominające o badaniach profilaktycznych.